Bizce Hemen gezin, okuyun, tıklayın…

Mayıs
26
Yazar: kitty Tarih: 26 Mayıs 2011    Kategori: okuyun

                                                                                           

Belki tuhaf gelecek sizlere ama benim hiçbir zaman “bir gün şöyle şato gibi kocaman bir evim olsun” diye hayalim olmadı. Gerçekten… Bunun üstüne de uzun süre düşündüm aslında. Neden acaba diye… Ki düşünün ben iç mimarım; evler benim için önemlidir, özeldir… Sonra bir anda bir ışık yandı sanki kafamın içinde. İşte tam da bu yüzden böyle düşünüyorum dedim; çünkü evler benim için önemlidir!

Sanılmasın ki kibrit kutusu gibi bir evim olsun hayaliyle yaşıyorum. Aksine, bir sürü hayalim var bu konuda!! Rahat edeceğim bir yer olsun, bahçesi olsun bakmaya doyamayım, odaları, salonu rahat ve ferah olsun. Detaylarıyla tek tek ilgileneyim.. Sonra ailemi, sevdiklerimi toplayacağım sıcak bir ortamı olsun, bayılacağım bir mutfağım olsun. Mutfağımdan çıkmak istemeyeyim, o kadar seveyim mutfağımı! Misafirim eksik olmasın gülelim eğlenelim, yani yaşayalım isterim evimde…

Şato hayali ters düşüyor benim kafamdakilerle anlayacağınız 🙂 Evimin hakimi olmalıyım ben, kıyısını köşesini bilmeliyim. Herbir yerini özenerek, zevkime göre döşemeliyim…

İşte böyle hayaller içinde birgün kitapçıda kitap karıştırıyorum. O, bu derken elim bu kitaba gitti. Ve inanamadım. Karşımda hayallerim… Sayfalarında göz gezdirdikçe rahatlıkla içimde çığlık atma isteği doğdu diyebilirim!

Kitap Provence ve Cote d’Azur’deki 22 evin kapılarını açıyor bizlere. Muhteşem bir doğa ve inanılmaz güzellikte taş evler! Oradaki yaşam tarzı hakkında ipuçları da çok güzel verilmiş. Bazı sayfalarında kurulmuş sofralar görüyorsunuz örneğin. O tabak çatal takımlara, seramiklere ya da masanın ortasına bahçeden toplanmış çiçeklerin konduğu vazoya, kabın içindeki bereketli narlara bakıyım derken kendinizi kaptırıveriyorsunuz zaten… Ayrıca evlerin farklı iç mekanlarına da ayrıntılı bir şekilde yer verilmiş. Provençal yaşam tarzını sevenlerin ilham alacaklarını düşündüğüm muhteşem bir kitap.

İnsanların ömürlerine ömür katar bence böyle yerler. Hep böyle düşündüm, tüm kalbimle inandım buna ben…

Yorum bırakın