Bizce Hemen gezin, okuyun, tıklayın…

Ocak
26
Yazar: momo Tarih: 26 Ocak 2010    Kategori: deneyin, gezin, tadın

gruyerespeyniriTürkiye’de gravyer peyniri olarak da andığımız gruyère peynirinin öyküsünü anlatacağım size. Aslında, Türkiye’deki gravyer peynirinin gruyère olduğundan da şüpheliyim ama herhalde isim oradan geliyor. İsviçre’de küçücük bir köy Gruyères köyü. Belki 200 kişi yaşıyordur. Gruyères köyüne ulaşmak için Cenevre veya Lozan’dan trene binip Palézieux’de inmeniz gerekiyor. Ondan sonra turuncu, daha cok tramvaya benzeyen iki vagonlu küçücük bir trene binmeniz gerekiyor. Lozan’dan Gruyères’e trenle yaklaşık iki saatte gidebilirsiniz. Yolculuğunuz, gidiş dönüş Lozan’dan yaklaşık 50 İsviçre Frank tutar.  İsviçre’de tren fiyatları biraz pahalı olsa da tren sistemi gercekten bir harika. Her köye trenle ulaşmanız mümkün. Bu küçücük turuncu tren aynı otobüs gibi işliyor. Cok yolcusu olmadığı için her durakta her zaman durmuyor. Durmak icin her vagonda bulunan « inecek » düğmesine basmanız gerekiyor. Dağın ortasından köyleri trenle geçmek gerçekten çok ilginçti.

turnagruyereskoyugruyere-tren

Gruyerès’e sabahleyin gitmeniz gerekiyor ; tabii eğer peynirin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız. Eğer öyleyse, Gruyères tren istasyonunun hemen karşısındaki « Maison de la Gruyère »’e uğramanızı tavsiye ederim. Bu müzede önce ineklerin nasıl yaşadıklarını ve de ne ile beslendiklerini görüyorsunuz. Sonradan bu firmanın hazırladığı peynirlerin nasıl yapıldığını yukarıdan izliyorsunuz.  Her sabah erkenden ineklerin sütü toplanıp peynirin yapıldığı fabrikaya getiriliyor. 400 litre süt bakırdan yapılmış kocaman kovalarda 50-55  derecede kaynatılıyor. Sütün kesilmesini kontrol eden peynir umanları sıkça kaynayan miktardan  bir süzgeci daldırıp kırıntıları alıp sıkıstırıyorlar. Eğer ki yeterince sert olursa, kaynamış süt yaklaşık 50-60 cm çapında çember şeklinde metal kaplara dağıtılıp süzülüyor. Peynir iyice sıkıştırıldıktan sonra gruyère markalı küçük bir kağıt ortaya ekleniyor ve de siyah renginde plastikten yapılmış günün tarihini belirten rakamlar ekleniyor.  Bu kaplar kapanıp birkaç kez çeviriliyor ve de tuzlu suda uzun bir süre bekletiliyor. Tuzlu sudan cıkarıldıktan sonra herbiri 35 kg tartan peynirler kilerde 6 aydan 1,5 yıla varan uzun bir süre bekletiliyor. Rengi kasar peynirini andiran bu peynirlerin bu kadar uzun bir süre bekletildiklerini biliyor muydunuz ?

peynirnasilyapilirtarihatalimcave-gruyeres1

Peynirin nasıl yapıldığını öğrendikten sonra, Gruyères köyünü biraz ziyaret edip güzel de bir yemek yemek istemiştik. Gruyères köyü tepede bulunduğu için gardan 10 dk kadar yürümeniz gerekecek. Gruyères köyü ismini turna kuşu, « grue » isminden almış. 28 kilometre karelik 170 nüfuslu küçücük şirin bir köy. Evlerin çoğu gotik stilinde inşa edilmiş. Köy artık çok turistik olduğu için her yerde lokanta veya butikler var. Asıl Gruyère’liler nerede oturuyorlar bilmiyorum.  Lokanta derken, Gruyères’in en ünlü mekanı « Le Chalet » isimli küçük bir lokantaymış. İnsanlar haftalar öncesinden rezerve ediyorlarmış. Biz biraz daha geç gittiğimiz için şanslıydık ve hemen yer bulabildik. Eğer ki mutlaka orada yemek isterseniz, orada çalışanlara bir saat sonraya rezerve ettirebilirsiniz. Yemeklerden fondüyu seçmenizi tavsiye ederim. Gruyère peynirini « caquelon » adında bir tencerede eritip size ekmek ve turşu ile sunuyorlar. Siz de özel catalınızla ekmeği peynire daldırıp ağzınızı yakmadan yiyorsunuz. Bu arada bu yemeği yerken su içmeniz önerilmiyor, şarap veya çay içebilirmişsiniz. Afiyet olsun.

gruyeres koyuLe Chaletfondu-raclette

Bence hemen gruyères bölgesini gezin, gruyère peynirinden tadın….

Maydanoz hemen yazmış:

Blogunuz çok güzel..

momo hemen yazmış:

Teşekkür ederiz Maydanoz. Daha blogumuz çok yeni ama yavaş yavaş bilgileri çogaltmayi başaracagiz umariz.

kitty hemen yazmış:

Momo’cum bayıldım, bayıldım 🙂
Hadi hemen birlikte gidelim!!!
Kimo’yla Kitty’yi de getirebilir miyiz??? :)Peynir canavarlarım onlar benim!

momo hemen yazmış:

kimo ve kitty icin zaten orasi cennet diyebiliriz:) gidelim kitty’cim

serra hemen yazmış:

çok aydınlatıcı ve güzel bir yazı olmuş elinize sağlık. Biz de eşimle kasım ayında isviçreye gideceğiz, yazınız ve fotoğraflar öyle güzel ki gruyeres köyünü de görmeyi çok istiyorum:)yalnız cenevreden ulaşım biraz zor sanırım değil mi? yani aktarma yapmak gerekiyor, kaybolma riskimiz yüksek midir?=)yardımcı olursanız sevinirim,sevgiler…

momo hemen yazmış:

Mesajınız icin çok teşekkür ederiz Serra. Cenevre’den de Lozan’dan da aynı trene bineceksiniz aslında.
Aktarma yapmak şart çünkü yazıda da belirttiğim gibi Palezieux’den küçücük bir trene binmek gerekecek.
Cenevre’den de yaklaşık 2 saatte varıyorsunuz. Tren saatleri icin http://www.cff.ch sayfasına
bakabilirsiniz. Tren istasyonundan da Gruyeres’e gitmek istediğinizi belirtirseniz size gereken bilgiyi vereceklerdir.
Peynirin nasıl yapıldığını gormek isterseniz uygun saatlerde gitmenizi tavsiye ederim.
La Maison du Gruyere’in sitesinde peynirin 9 ila 11 veya 12:30 ila 14:00 arası yapıldığı yazıyor.
Simdiden güzel bir yolculuk diliyorum. Gitmişken Montreux’ye de uğramayı unutmayın! Bence hemen..;)

Yorum bırakın